Öröklési jog, hagyaték

Örökölni törvény vagy végintézkedés alapján lehet. A törvényes örökös elsősorban az örökhagyó gyermeke, több gyermek egyenlő arányban örököl. Az örökhagyó házastársát leszármazó örökös mellett holtig tartó haszonélvezeti jog csak az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon illeti meg. A hagyaték többi részéből a házastárs úgy örököl, mintha az örökhagyó gyermeke lett volna. Osztályos egyezségben azonban a házastársnak a gyermekrész helyett az egész hagyatékra kiterjedő holtig tartó haszonélvezeti jog biztosítható.

SzJA-törvény 62. §-a alapján örökléssel szerzett ingatlan esetében a hagyatéki leltárban feltüntetett érték és az ingatlan értékesítési ára közötti különbözet után 15% személyi jövedelemadó fizetési kötelezettsége keletkezik az örökösnek.

Végrendelet

Az örökhagyó a halála esetére vagyonáról vagy annak egy részéről végintézkedéssel szabadon rendelkezhet.

A tipikus forma az írásbeli végrendelet. Lehet közokirati formában létrejött közvégrendelet, vagy magánokirati formában létrejött írásbeli magánvégrendelet, amely készülhet saját kezűleg írt végrendeletként, vagy más (ügyvéd) által írt végrendeletként.

A szóbeli végrendelet: kivételes, csak a törvényben meghatározott rendkívüli körülmények között tehető érvényesen, és hatálya időben is korlátozott.

Az alakszerűségi követelmények lényegesen árnyaltabban szabályozottak, mint az élők közötti jogügyletek esetén, mivel a jogi hatásainak beálltakor (örökhagyó halála) a végrendelkező személy már nem él, így a végrendeleti cél és az ügyleti akarat feltárása nehezebb.

Házastársak közös végrendelete

Az új Ptk. fontos újítása a házastársi közös végrendelet, ami lehetőséget nyújt, hogy a házastársak közösen végrendelkezzenek. Ez az új végrendeleti fajta jelentősen megkönnyíti a hagyatéki eljárást, így költségeket is megtakaríthatnak az örökösök.A házastársi közös végrendelet formai szabályai hasonlóak a közvégrendelet szabályaihoz. Speciális szabály azonban, hogy a házastársi közös végrendeletet csak a házassági életközösség fennállása alatt lehet tenni, és azt egyoldalúan nem lehet visszavonni.

Öröklési szerződés

A szerződéssel az örökhagyó arra kötelezi magát, hogy a szerződéses örököst tartás, életjáradék vagy gondozás fejében örökösévé teszi. A szerződő fél - eltérően a tartási és életjáradéki szerződéstől - csak az eltartott halálának időpontjában válik az ingatlan (vagy más vagyontárgy) tulajdonosává. Az örökhagyó a szerződést csak személyesen kötheti meg. Ha a szerződés ingatlan tulajdonjogának átruházására vonatkozik, elengedhetetlen feltétel az ügyvédi ellenjegyzés.

Az új Ptk. szerint a szerződés megkötésétől számított 2 éven belül megnyílt öröklés esetén a kötelesrész alapjához kell számítani az öröklési vagy gondozási szerződéssel lekötött vagyon értékének a ténylegesen nyújtott tartás, életjáradék, ill. gondozás értékével nem fedezett részét, az öröklés megnyíltakor számított értéken.

Tartási szerződés

Tartási szerződés alapján a tartásra kötelezett a tartásra jogosult körülményeinek és szükségleteinek megfelelő ellátására, illetve gondozására, a tartásra jogosult ellenérték teljesítésére köteles. A tartási szerződést írásba kell foglalni.

Két különbség a tartási és életjáradéki, valamint az öröklési szerződés között az, hogy egyrészt az örökös tulajdonszerzése a tartási és életjáradéki szerződés esetén a szerződéskötéskor következik be, és az ingatlan-nyilvántartásba az örökhagyó tartási jogát kell bejegyezni. Az öröklési szerződés esetén a szerződéses örökös az örökhagyó halála pillanatában válik tulajdonossá, ezért részére elidegenítési és terhelési tilalmat kell bejegyeztetni.

A Legfelsőbb Bíróság (Kúria) kimondta, hogy semmis az a tartási szerződés, amelynek megkötésekor a tartásra kötelezett tudta, hogy a tartásra jogosult előrehaladott állapotban lévő gyógyíthatatlan beteg, ezért a tartást csak rövid ideig kell teljesítenie, és ily módon mások jogainak csorbításával jogtalan vagyoni előnyhöz jut. Nem lehet azonban a szerződést érvénytelennek tekinteni, ha a súlyosan beteg, magatehetetlen, ápolásra szoruló eltartott gondozása más módon nem biztosítható.

Életjáradéki szerződés

Életjáradéki szerződés alapján a járadékadásra kötelezett a járadékszolgáltatásra jogosult javára, annak haláláig, meghatározott pénzösszeg vagy más helyettesíthető dolog időszakonként visszatérő szolgáltatására, a járadékszolgáltatásra jogosult ellenérték teljesítésére köteles.

Az életjáradékot havonta előre kell teljesíteni. A járadékszolgáltatásra jogosult a hat hónapnál régebben lejárt és alapos ok nélkül nem érvényesített járadékot bírósági úton nem követelheti.

Gondozási szerződés

Az új Ptk. bevezette a gondozási szerződést, tehát jelenleg az eltartottról történő személyes gondoskodásban is meg lehet állapodni, nem szükséges az eltartó saját vagyonából történő tartás. Korábban ilyen típusú szerződésre nem volt jogi lehetőség.

Még több szakterület...