Cégjog

Mielőtt vállalkozásba kezdünk, érdemes átgondolnunk, milyen jogi formát igényel a tevékenység, amit végezni szeretnénk, melyik a legmegfelelőbb forma a vállalkozás végzéséhez. Érdemes az ügyvéddel, könyvelővel átbeszélni, milyen költségek várnak ránk egyes cégformákhoz kapcsolódóan.

Bizonyos egyszerű tevékenységek végzéséhez elegendő egyéni vállalkozói igazolványt kiváltani az illetékes jegyzőnél, illetve ügyfélkapun keresztül.

Nagyobb tőkebefektetést igénylő vállalkozásokhoz a társas vállalkozási forma a legmegfelelőbb. Társas gazdasági társasági formák: közkereseti társaság, betéti társaság, korlátolt felelősségű társaság vagy részvénytársaság.

Cégalapítás, cégmódosítás

Új cég létrehozásánál az egyik legelső feladat a megfelelő cégnév kiválasztása. Ez olykor nem is olyan egyszerű. Olyan mértékben kell különböznie a korábban nyilvántartásba vett más jogi személy elnevezésétől, hogy azzal ne legyen összetéveszthető. A név foglaltsága előzetesen ellenőrizhető a www.e-cegjegyzek.hu oldalon.

A cégeljárás (cégalapítás, változásbejegyzési eljárás) megindításához a következő adatokra van szükség: cégnév, székhely, főtevékenység, tagok adatai, üzletrész aránya, ügyvezető adatai.

Az eljárás az eljárási illetékés közzétételi költségtérítés bankszámláról történő átutalásával kezdődik a Magyar Államkincstár (MÁK) részére. Előzetes megbeszélés alapján elkészítem a társasági szerződést, amelynek aláírása a tagok által személyesen az ügyvédi irodában történik (személyi igazolvány, lakcímkártya, illetve adókártya is szükséges).

Az iratok aláírását követően a MÁK 1-2 munkanapon megküldi a visszaigazolást az illeték és közzétételi díj megfizetéséről. Ezt követően lehet benyújtani elektronikus úton az okiratokat az illetékes cégbíróságra. Cégbejegyzési eljárásban az ügyintézési határidő 1 munkaóra az adóhatóság visszajelzésétől számítva, azonban az adóhatóságnak 1 munkanapja van arra, hogy visszaigazolja, ha nem áll fenn akadály. Ha bármilyen kizáró ok merül fel, akkor ez az előzetes eljárás, és ezáltal a cégbejegyzés 8-15 napig is elhúzódhat. Változásbejegyzési eljárásnál pedig minden esetben 15 nap lesz az irányadó eljárási határidő. A bejegyző végzést a cégbíróság az ügyvéd részére küldi meg elektronikusan. A végzéseket haladéktalanul továbbítom az ügyfél részére. Hiánypótlás vagy elutasítás esetén pedig egyeztetünk a további teendőkről.

Cégalapítást követő bejelentési kötelezettségek

Bankszámlanyitás: cégbejegyzési eljárás során a Ctv. hatályos szabályai szerint már nem előírás bankszámla nyitása és azon a törzstőke elhelyezése. Erről az eljárásban az ügyvezető ügyvéd által ellenjegyzett okiratban írásban nyilatkozik, így az eljárás meggyorsítható. A cégbejegyzést követő 8 napon belül viszont köteles a társaság a bankszámlát megnyitni és a törzstőke meghatározott hányadát arra befizetni.

NAV, KSH, IPA hatálya alá történő bejelentkezés: az alapítást követően célszerű könyvelőt megbízni, aki ezen bejelentéseket a bejegyzéstől számított 15 napon belül megteszi. Ebben a folyamatban szívesen ajánlok olyan könyvelőt, akivel régóta, megbízhatóan dolgozom együtt.

Tevékenységtől függően: hatósági és működése engedélyek, bejelentések megtétele.

ISIN kód, valamint akár nyomdai úton előállított, akár dematerializált részvények keletkeztetése: kizárólag részvénytársaságok esetén szükséges, a cégbejegyzéstől számított 30 napon belül meg kell indítani a keletkeztetés iránti eljárást.

Előtársasági mérleg készítése: az okiratok aláírásától a cégbejegyzésig a társaság előtársaságként működik. A cégbejegyzéssel ez a szakasz lezárul, viszont erről a könyvelésnek előtársasági mérleget kell készítenie.

Cégalapítás, cégmódosítás költségei

Cégalapítás és változás bejegyzési eljárás során alapvetően három költséggel kell számolni: illeték, közzétételi költségtérítés és ügyvédi munkadíj. 2017. márciusától a szociális szövetkezet, a korlátolt felelősségű társaság, az egyéni cég, a közkereseti társaság és a betéti társaság bejegyzésére irányuló eljárás illetékmentes. Egyszerűsített cégeljárás esetén Kft., Bt., Kkt., egyéni cég esetében közzétételi költségtérítést sem kell fizetni.

Zrt. alapításakor 100.000 Ft az illeték, azonban egyszerűsített cégeljárás esetén csak 50.000 Ft, a közzétételi költségtérítés ebben az esetben maradt 5.000 Ft.

Változásbejegyzés az egyes cégformák esetén:

  • Illeték változásbejegyzési eljárásban (Kft., Bt., Zrt.): 15.000 Ft
  • Illeték a Zrt. vagyonában bekövetkező változás esetén: 40.000 Ft
  • Illeték átalakulás esetén (Kft., Bt., Zrt., Nyrt.): 50.000 Ft
  • Közzétételi költségtérítés: 3.000 Ft

Az ügyvédi munkadíjról (melynek mértékéről a Díjazás menüpontban olvashat) kérésre már az új társaság nevére állítom ki a számlát, amelyet elszámolhat költségként.

Még több szakterület...